ANASAYFA » FAALIYETLER » GUNDEM » ROMAN DILIYLE IS HAYATI VE SIYASET
7/10/2019, 16:23

Roman diliyle İş Hayatı ve Siyaset

Bilim ve Sanat Vakfı Başkanı, İstanbul Şehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Özel, Muhammed Büyükkaplan Tıp Yurdu'nda " Roman diliyle İş Hayatı ve Siyaset " başlıklı konferans verdi.
 
Selçuk Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Halil İbrahim Üren, kur'an-ı kerim tilaveti yaptı.
 
Dr. Mustafa Özel, verdiği konferansta;
“Kâğıt para olmasaydı kapitalizm olmazdı. Bunu keşfeden kişi de Gothe’dir. Eski toplumda lider ülke ekonomiye hâkimdi, bu devir bitti. Şimdi kâğıt paraya hükmedenler topluma hükmediyor” dedi.

“MODERNİZMİN ÜÇ KURGUSU VARDIR”

Mustafa Özel, yaptığı konuşmada edebiyat üzerinden bir kapitalizm eleştirisi gerçekleştirerek, “Modern olmak 500 yıllık bir olaydır, belki bizim için 100 yıllık olaydır ve bu yeni bir şeydir; bunun farkında olmamız lazım. Modernizmin üç kurgusu vardır: Kağıt Para, Ulus ve Roman. Bu üçü insanoğlunun Allah’ın inayetiyle değil, şeytanın inayetiyle ortaya çıkardığı bir şeydir. Matbaa bunun aracıdır. Atalarımız matbaaya şeytan icadı demişlerdir. Çok büyük bir hakikattir bu” diye konuştu.

“MODERN BİREY RUHUNU ŞEYTANA SATIYOR”

“Matbaada basılan üç şey kağıt para, gazete ve romandır” diyerek sözlerine devam eden Özel, “Kağıt para olmasa, kapitalizm olmazdı. Gazete olmasaydı ulus olmazdı, roman olmasa birey olmazdı. Goethe, Faust ile modern bireyin inşasını (yani modern bireyin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. İkinci cildinde ise modern devletin inşasını (yani devletin içine şeytanın nasıl girdiğini) anlatır. Modern birey ruhunu ‘mutlak haz’ karşılığında şeytana satmaktadır. Şeytanla anlaşarak birey olabilirsiniz. Soros’un baş eserinin adı ‘Finansın Simyası’dır” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda Şube Başkanımız Mehmet İncili tarafından Özel’e hediye takdim edildi.

Programa yaklaşık 300 kişi katıldı.