ANASAYFA » FAALIYETLER » GUNDEM » AKDENIZ HAVZASINI KIMLER ISITIYOR
3/01/2020, 10:32

Akdeniz Havzasını Kimler Isıtıyor?

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Muhammed Büyükkaplan Tıp Yurdu'nda " Akdeniz Havzasını Kimler Isıtıyor " başlıklı konferans verdi. Selçuklu Müftülüğü İkra’r Gençlik Merkezi Sorumlusu  Abdülmuttalip Çalışkan, kur'an-ı kerim tilaveti yaptı. Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, verdiği konferansta; “Şu üç şeye sahip olan ülkelerin güçlenmesinin önünde engel yoktur: Cesaret, çalışkanlık ve tevekkül” dedi.

“AKDENİZ DÜNYANIN HAKİMİYET ALANIDIR”

“1959 Londra ve Zürih anlaşmaları, Türkiye’ye garantörlük hakkı tanıdı. Ada, adeta beşli bir yapı üzerine oturtuldu. Her yapının burada hakkı olacağı şekilde belirleme yapıldı. 1960 anlaşmasının üzerine henüz yeni bir uluslararası anlaşma tesis edilemedi. Türkiye fiili adım atmadığı zaman elindeki haklarının alındığını defalarca görmüştür. Türkiye garantörlük haklarını kullanmak için bu adımı atmıştır. Rumlar, doğal gaz anlaşmalarını İsrail, Mısır ve İngiltere ile yapıyor. Ne Kıbrıs Türklerine ne de Türkiye’ye danışılıyor. Bu durum anlaşmalara aykırıdır. Türkiye hem kendi hem Kıbrıs Türklerin hakkını korumak zorundadır” ifadelerini kullandı.


“TÜRKİYE ENERJİ MERKEZİ OLACAK”

Ebubekir Sofuoğlu, yaptığı konuşmada 3 büyük enerji projesinden bahsetti; “Önümüzdeki yıl temeli atılacak Türk Akımı projesiyle, Rus gazı Karadeniz'in altından geçerek Türkiye topraklarına ve buradan da Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya taşınacak. İkinci olarak ise geçenlerde açılışı yapılan TANAP projesiyle Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasıdır. Bakü - Tiflis – Ceyhan (BTC) buradan zaten petrol veriliyordu, Suriye’deki sorun çözüldüğünde ise Katardan Türkiye’ye, buradan da Dünya’ya Katar Gazı pazarlanacak ” diye konuştu.


Konferansın sonunda Şube Başkanımız Mehmet İncili tarafından Sofuoğlu’na hediye takdim edildi.

Programa yaklaşık 300 kişi katıldı.