ANASAYFA » MEZUNLARIMIZ » MEZUNLAR » MEHMET SIRAC AKGUNDUZ
13/01/2020, 12:57

Mehmet Sıraç AKGÜNDÜZ

  • Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1985 yılında Mardin, Ömerli’de  doğdum.  İlköğretim ve lise eğitimimi Mardin’de tamamladım. 2010 yılında Selçuk Üniversitesi  Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. 2010-2012 yılları arasında İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesinin  Mevlana ve Hicret yurtlarında yurt idareciliği yaptım.   2013 yılında Mardin’in Nusaybin İlçesine Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandım. 2017 yılından bu yana Konya-Altınekin’de göreve devam etmekteyim.

 

  • Başka bir bölüm okumak yerine neden Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü tercih ettiniz?

Lise yıllarından beri edebiyata ilgim vardı. Okumayı düşündüğüm bölümler arasında edebiyat ilk sırada idi. Sanırım bunda edebi eserlere olan merakım etkili oldu. Edebiyatın yanında dile de merakım vardı. Ezcümle okumaya olan ilgim, dile olan merakım beni edebiyat okumaya iten sebeplerdi diyebilirim.

 

  • İlim Yayma Cemiyeti ile ne zaman tanıştınız?

İlim Yayma Cemiyeti İle tanışmam, 2006 yılında üniversite kazandığımda lise’den coğrafya öğretmenim M. Bedii Kırmızıgül sayesinde oldu. Üniversite hayatım boyunca İlim Yayma Cemiyetinin Mevlana yurdunda kaldım.

 

  • İlim Yayma Cemiyeti, hayatınızda değişikliklere neden oldu mu?

Geriye dönüp tercihlerimi sorguladığımda ‘’iyi ki yapmışım’’ diyeceğim şeylerin başına, İlim Yayma Cemiyetinin yurtlarında kalmayı yazabilirim. Çünkü İlim Yayma Cemiyeti bizlere beslenme ve barınma hizmetinden çok daha fazlasını verdi. Lisans hayatınız boyunca, üniversitede okuduğunuz bölümle ilgili akademik dersler alırsınız. Biraz gayretli iseniz bölümünüzde akademik anlamda başarılar elde edebilirsiniz. İlim Yayma Cemiyeti, çok farklı alanlarda yapılan birçok eğitim faaliyeti ile adeta bizim ikinci üniversitemiz olmuştur.

 

  • İlim Yayma Cemiyeti’nde kaldığınız dönemde tanıştığınız arkadaşlarınızla görüştükleriniz var mı?

Şu an çok sık görüştüğüm arkadaşlarımın tamamı o dönemde yurtta tanıdığım kişiler. Yani öyle samimi dostluklar kurduk ki o dönemde, irtibatımız hiç kesilmedi diyebilirim.  Bugün Türkiye’nin neresine gidersem gideyim gittiğim ilde mutlaka görüştüğüm bir yurt arkadaşım vardır.

 

  • İlim Yaymalı olmanın bir farklılığı var mı?

İlim Yayma Cemiyetinin amaçlarından biri, belki en önemlisi, vatanını milletini seven; milli ve manevi değerlerine bağlı olan; ahlak timsali gençlerin yetişmesine katkıda bulunmaktır.  Bu doğrultuda İlim Yayma Cemiyeti bizlere, eğitim hayatımız boyunca maddi ve manevi destek olmuştur. Bunların yanında yurtlarda gerçekleştirilen sosyal ve kültürel faaliyetler ile eğitim faaliyetleri üniversite hayatımızın en büyük kazanımları oldu. Eğitim hayatı sadece akademik çalışma ile geçmiş birisi bana göre bu kazanımlardan mahrum kalmıştır. Mehmet İncili gibi öemli bir değerin, aksiyon adamının  başkanlığını yapıyor olması, İlim Yayma Cemiyeti Konya Şubesinin yurtlarında kalan gençler için bir artıdır.

 

  • Kitap okur musunuz? Okumak sizin için ne ifade eder?

 

Tabii. Okumak,  hayatı anlama ve anlamlandırma çabası olan kişiler için çok değerli bir eylemdir bana göre. Dinimizin ilk emrinin ‘’oku’’ emri olduğu müslüman olan herkesçe malum olmasına rağmen maalesef bugün müslümanlarca en çok ihmal edilen emirlerdendir. Okumak, geçmişin birikimine sahip olmaktır; okumak kendi ufkunun yanında başkalarının da ufkunu görebilmek ve bu vesile ile ufkunu daha da geliştirmektir.

 

  • Arkadaş seçiminde neye dikkat edersiniz? Arkadaş ne demektir?

‘’En sık görüştüğünüz beş kişinin ortalamasısınız’’ diye bir cümle duymuştum, katılmamak mümkün değil.  Doğrudan ayrıldığımızda bizi uyaracak; bizi iyi ve güzel işler yapmaya teşvik edecek;  bize hakkı ve sabrı tavsiye edecek kişilerle arkadaş olmayı hangimiz istemeyiz? Bana göre arkadaş diyeceğimiz kişi bu özelliklere sahip olmalı. Bu özelliklere sahip olan biri ile birlikte olmanın adıdır ‘’arkadaşlık.’’

 

  • Cemiyetimizin yurt ve evlerinde kalan arkadaşlarımıza bir tavsiyeniz var mı?

Öncelikle İlim Yayma Cemiyetinin hikayesini yetkin kimselerden öğrenmelerini öneririm. Yurt hayatları boyunca yapılan faaliyetleri asla ihmal etmemeliler diye düşünüyorum. Çünkü inanın yurtlarda yapılan eğitim faaliyetlerinin ne kadar değerli olduğunu mezun olup gittikten sonra anlıyor insan. Bir de zaman yönetimineve planlı bir hayat yaşamaya dikkat etsin kardeşlerimiz. Bugün gençlerimizi gereksiz yere meşgul eden bir çok şey var. Müminun suresinde, ‘’anlamsız ve yararsız işlerden uzak dururlar’’  denmiştir kurtuluşa eren müminlerin vasıfları sayılırken. Umarım genç kardeşlerimiz de anlamsız ve yararsız işlerden uzak dururlar.

Teşekkür ederim.