ANASAYFA » MEZUNLARIMIZ » MEZUNLAR » MEHMET ERSOY
21/01/2017, 12:15

Mehmet ERSOY

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1988-Mersin doğumluyum. 2010 yılında Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümünden, 2012 yılında da Sağlık Bilimleri Enstitüsü “Aile Danışmanlığı”  Yüksek Lisans programından mezun oldum. Mezun olduktan sonra Ürgüp’te Özel Özürlü Bakım Merkezi’nde çalışmaya başladım. Burada 7 ay çalıştıktan sonra Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne atandım. Elazığ’da bir yıl çalıştıktan sonra İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne tayin oldum. 15 Eylül 2015 tarihinde kurumlar arası geçiş ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu İzmir İl Müdürlüğü’ne Sosyal Hizmet Uzmanı olarak atandım. Halen buradaki görevime devam etmekteyim. İzmir İlim Yayma Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi olarak da Cemiyetimize hizmet etmekteyim.

Başka bir bölüm okumak yerine neden Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni tercih ettiniz?

Doğrudan doğruya insan ile hemhal olabileceğim Sosyal Hizmet, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık Rehberlik gibi bölümleri istiyordum tercih yaparken. Nasibimiz burası oldu elhamdülillah.

İlim Yayma Cemiyeti ile ne zaman tanıştınız? Kim veya kimler vesile oldu?

İlim Yayma Cemiyeti ile üniversiteye başladığım ilk aylarda tanıştım.(2005-2006 Eğitim-Öğretim Yılı başlarında). Tanışmama sınıf arkadaşım Ahmet DÖNMEZ vesile olmuştu.  Hayatımdaki “iyi ki”lerden birisidir bu tanışma…

İlim Yayma Cemiyeti, hayatınızda değişikliklere neden oldu mu?

Değişiklik demeyelim. Adeta bir “İslami Devrim” oldu hayatımda. Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in; 
“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum, 
Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum. “  
mısralarındaki hissiyatı yaşattı bana İlim Yayma Cemiyeti. Hayatımı, İlim Yayma Cemiyeti’nden öncesi ve sonrası olarak ikiye (keskin çizgilerle) ayırabilirim. Bu değişiklere vesile olan en başta Muhterem Hocam Mehmet İNCİLİ’dir. Onun yanında geçirdiğim vakitler hayatımdaki en değerli vakitlerdi. Her sohbetinde farklı mevzulardan bahsederdi. Bazen de aynı konuları tekrar tekrar anlatır, kafamıza iyice yerleştirirdi. Cemiyetimizdeki diğer büyüklerimiz de her zaman bizlere destek ve rehber olmuştur. Onları da unutmamak gerekir. Rabbim hepsinden razı olsun.

İlim Yayma Cemiyeti’nde kaldığınız dönemde tanıştığınız arkadaşlarınızla görüştükleriniz var mı?

Eğer birisine “Dava Arkadaşım” diyorsanız görüşmemek olur mu? Özellikle bazı zamanlar telefonu elime alır, uzun zamandır görüşmediğim arkadaşlarımı tek tek aramaya özen gösteririm. Bunu bizden sonraki İlim Yayma Cemiyeti’nde kalan veya mezun olan öğrencilerimize de tavsiye ediyorum. İrtibatları koparmayalım. Bu bağlamda Konya Şubemizin düzenlediği “Mezunlar Pikniği” organizasyonunun da devam etmesini önemsiyorum. Elhamdülillah Türkiye’nin her yerinde unutulmaz dostlarımız, dava arkadaşlarımız var ve bu güzel insanlarla elimden geldiğince irtibatımı koparmamaya çalışıyorum.
 
 
İlim Yaymalı olmanın bir farklılığı var mı?

İlim Yayma Cemiyeti mensubu olmak, benim için her zaman bir ayrıcalık olmuştur. Çünkü burada insanlar gerçekten Allah rızasını kazanma, vatana ve millete hayırlı insan yetiştirme çabasındalar. Cemiyetmiz, cemaate değil cemiyete (topluma) insan kazandırmayı gaye edinmiştir. Bu yüzden böyle güzel bir topluluğun içerisinde bulunmak elbette insana bir farklılık kazandırır.   
 
Kitap okur musunuz? Okumak sizin için ne ifade eder?

Daha önce de dediğim gibi İlim Yayma Cemiyeti hayatımda adeta devrim yaptı… Üniversite öncesinde elime kitap almamış birisiydim. İlim Yayma Cemiyeti’nde kalmaya başladığım andan itibaren yurttaki ortamın da etkisiyle kitap okumaya başladım. Hatta bazı zamanlar günde bir kitap bitirdiğim bile olmuştu. Öğrencilik zamanında kitap okuma kampına ön ayak olmamıza kadar gitmişti bu iş…  Düşünsenize eline kitap almamış birisi, kitap okuma kampı düzenlemeye çalışıyor. Nereden nereye… Aslında işin özeti okudukça cahilliğimi anlıyordum. Bu yüzden okumak eksiklerimi tamamlamak için bir ihtiyaç olmuştu.
 
Arkadaş seçiminde neye dikkat edersiniz? Arkadaş ne demektir?

Mehmet Zahid KOTKU Hazretlerinin bir tavsiyesi vardır hayatıma yön veren… “Ölmek istemediğin yerde olma!” demiş Mübarek… Buradan yola çıkarak bende arkadaşlarımı seçerken beni ölmek istemeyeceğim yerlere götürüp götürmediğine bakarım. Doğruya götüren kişilerin yanında olmaya çalışmışımdır her zaman. Üniversiteyi kazandığımdan beridir ettiğim bir duam vardı. “Rabbim beni güzel insanlarla karşılaştır” diye. İlim Yayma Cemiyetinde kaldığım süre çerisinde edindiğim dostluklar, arkadaşlıklar benim kabul olunmuş dualarımdır…
Cemiyetimizin yurt ve evlerinde kalan arkadaşlarımıza bir tavsiyeniz var mı?

Hayatımın en güzel yılları Konya’da İlim Yayma Cemiyeti’nde geçirdiğim öğrencilik yıllarımdır. Arkadaşlara; içinde bulundukları bu güzel zamanı ve mekanı maksimum seviyede değerlendirmelerini, buradaki hizmetlere destek vermelerini, kendilerini daima yetiştirmelerini ve mezun olduktan sonra İslam’a, vatana, millete hayırlı hizmetlerde bulunmayı gaye edinmelerini tavsiye ediyorum.
İlim Yayma Cemiyet’inden mezun olmuş birisi olarak bana bu fırsatı verdiğiniz için sizlere de ayrıca müteşekkirim.
Selam ve dua ile…